Spoločenstvá cicavcov

Autor: Etela Kováčová | 8.5.2011 o 17:51 | (upravené 8.5.2011 o 19:52) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  4621x

Väzby, ktoré medzi cicavcai v určitých spoločenstvách, či už ide o dokonale organizovanú skupinu surikát alebo verné páry gibonov, majú jediný zmysel - zvýšiť ich šance v neustálom boji o prežitie.V spoločenstvách alebo skupinách cicavcov, ktoré žijú pohromade, zostáva rolu vodcu spravidla jedno zviera. Týmto dominantným jedincom môže byť samec alebo aj samica. Hierarchické usporiadanie skupiny je nutné, pretože všetky zvieratá môžu prežiť pohromade len ak budú navzájom spolupracovať...

Ciele

Cicavce sa združujú do skupín, aby mali väčšiu šancu na rozmnožovanie. Pohlavný pud a snaha o odovzdávanie génov ´dalšej generácii sú také silné, že v období rozmnožovania dochádza medzi zvieratami často k zúrivým súbojom. Aj hľadanie potravy a obrana sú oveľa ľahšie, ak žije pohromade viac zvierat. Śelmy, ktoré často lovia korisť než sú samy, tvoria väčšinou trvalé svorky. Ich obete - väčšinou bylinožravé kopytníky - žijú v ešte početnejších skupinách. Obranná stratégia sa zakladá na skutočnosti , že "viac očí viac vidí" a početná skupina zbadá blížiaceho  sa nepriateľa skôr a ľahšie ako osamotené zviera. Občas sa stáva, že sa črieda kopytníkov postaví šelmám na odpor a ubráni sa.

Typy spoločenstiev

Väčšina druhov vtákov je počas roku monogamná, čo znamená, že majú len jedného partnera. Sadenie na vajíčkach a neskôr aj odchov mláďat je potom starosťou oboch rodičov - samotná samica by na to väčšinou nestačila. Naopak, u cicavcov, ktorých samice mláďatá  dojčia, sa samce  môžu páriť aj s niekoľkými samicami. Väčšina spoločenstiev cicavcov je polygamná a skladá sa z jedného samca a niekoľkých samíc. Niektoré druhy, napríklad šimpanzy, tvoria skupiny, v ktorých žije súčastne niekoľko dospelých jedincov oboch pohlaví. Zvieratá, ktoré obývajú spoločné obydlie, sa väčšinou vydávajú na lov alebo hľadajú potravu úplne samostatne. Je to prípad jazvecov či líšok. Obidva tieto druhy šeliem sú nočnými zvieratami a keby lovili v skupine, mali by podstatne menšiu šancu na úspech. Naopak, pri odchove mláďat jednotlivé zvieratá úzko spolupracujú.

Partnerstvo na celý život

K niekoľkým málo druhom, ktoré tvoria celoživotné páry, patria napríklad vlky či gibony. Vlky žijú v oblastiach, kde väčšiu časť roka a najmä v zime býva nudza o potravu a zvieratá. ktoré lovia, sú také veľké, že inak ako vo svorke alebo v dvojici by ich nedokázali uloviť. Lov v skupine má aj tú výhodu, že sapri ňom mláďatá učia, ako korisť objaviť a ako ju spoločne premôcť.Jedinými opicami, ktoré žijú celý život s jediným partnerom, sú gibony. Pre ch  monogamné správanie sformulovali ľudia už niekoľko dôvodov, ale ani jeden z nich nebol doteraz dokazaný. Keďže gibony trávia prevážnú časť života v korunách stromov dažďových pralesov, kd majú dosť obmedzený rozhľad, páry pravdepodobne ľahšie zbadajú nepriateľa a obránia teritórium pred votrelcami.

Dočastné spoločenstvá

Mnohé druhy cicavcov tvoria skupiny len na určité obdobie. Dočastné skupiny sú spravidla len voľne organizované a ich zloženie sa mení, hlavne v období rozmnožovania. Dospelý samec jeleňa lesného si vyberie a obsadí teritórium s najlepšou potravovou ponukou a potom sa pokúša prilákať samice. Parohami, ktoré sú práve v tomto období najmohutnejšie, bráni toto územie proti  iným samcom. Vtedy medzi nimi často dochádza k dlhým a urputným zápasom. Staršie jelene, ktoré majú parohy najsilnejšie a najrozvetvenejšie, majú aj najväčšiu šancu vzísť z týchto súbojov ako víťazi. Tak sa jeleň môže páriť so všetkými laňami zo svojho stáda a ony zase nachádzajú v jeho teritóriu dostatok potravy.

Hierarchické spoločenstvá

Niektoré cicavce tvoria skupiny, ktoré sa skladajú z jedného  dominantného páru s mláďatami a niekoľkých ďalších párov, z ktorých niektoré majú takisto mláďatá. Týmto spôsobom žijú zvieratá, pre ktoré jev skupine jednoduchší lov alebo obrana pred nepriateľmi. Keď sú zvieratá v dominantnom páre pristaré či je niektoré z nich zranené, vystriedajú ich iné zvieratá. Všetci ostatní členovia skupiny potom v hierarchii automaticky postúpia. Väčšina  cibetkovitých šeliem - cibetky, mangovia a mangusty - sú nočné samotárske zvieratá. Avšak nie všetky napríklad mungo pásikavý a surikáty sú zvieratá s výlučne dennou aktivitou a žijú v dobre rganizovaných skupinách. Zatiaľ čo väčšina členov skupiny sa venuje prijímaniu potravy, niekoľko vybraných zvierát drží stráž a sú pripravené svojich druhov včas varovať pred blížiacím sa nebezpečenstvom.

Háremové spoločenstvá

Jediné mačkovité šelmy, ktoré žijú v háremoch, sú levy. Źijú vo svorkách, v ktorých sa vedúci samec pári so všetkými samicami.Toto právo vyplýva z jeho postavenia najsilnejšieho  samca, ktoré si musí vybojovať a čas od času obhájiť. Vo veľmi vzácnych prípadoch sa stáva, že sa o jeden  hárem delia dva dospelé samce, ktoré najčastejšie pochádzajú z jedného vrhu.Aj mnohé  kopytníky, napríklad zebry, žijú v háremoch, ktoré pozostávajú z vedúceho žrebca a až  šiestich samíc. Každá z háremových skupín má teritórium, ktoré sa môže prekrývať s teritňoriami iných skupín. V období sucha, keď je nájdenie aspoň nejakej potravy otázkou prežitia, sa háremové skupiny zebier zdržujú do obrovských stád tvorených až niekoľkými desiatkami tisícov kusov.

Zvláštné spoločenstva

Všetci zastupcovia rodu veľrýb, do ktorého patria aj delfíny sú medzi jednotlivými zvieratami veľmi silné citové väzby vysvetliteľné vysokou inteligenciou týchto cicavcov. O mláďatá  alebo o staré či choré  zvieratá sa  spravidla  starajú všetci členovia skupiny spoločne. O objavení koristi alebo  podozrivých predmetov pod hladinou sa navzájom informujú  pískavým alebo mľaskavými zvukmi. Putá medzi jednotlivými členmi skupín veľrýb sú také silné, že v prípade, ak jedno zvier uviazne na plytčine, ostatné mu  na jeho volanie prídu na pomoc a niekedy tam takisto uviaznu.Zachránari veľrýb zistili, že celú skupinu môžu zachrániť, ak  prvú  veľrybu, ktorá sa ocítla  na plytčine, stihnú zabiť skôr, než privolá na pomoc zvyšok skupiny.

Slony

Slony žijú v matriarchálnych / samicou vedených / spoločenstvách, tvorených výhradne statnými samicami a ich mláďatami. Samce v týchto skupinách zostávajú len do obdobia  pohlavného dospievania apotom skupinu opúšťajú a vytvárajú si vlastné skupinky. Dospelé samce žijú samotársky. Tieto obrovské, nomádským spôsobom žijúce zvieratá, ktoré sa často dožívajú vysokého veku, majú zvyk, že najstaršia samica sa ešte pred smrťou snaží odovzdať čo najviac skúseností, ktoré nazbierala počas  svojho života. Keď nastane čas, že musí byť vystriedaná na vedúcom postavení, snaží sa odovzdať ostatným všetko, čo vie.

Tulenie slonie

V skupine tuleňov slonich / čeľaď  tuleňovité / sa rozmnožuje len jediný pár. Samica tohto páru vylučuje  feromóny, ktoré ostatným zvieratám znemožňujú párenie. Mláďatá týchto plodných rodičov sú rozdelené na "robotníkov" a zvieratá, ktoré nepracujú - je to systém kást, dobre známy u mnohých druhov hmyzu. Robotníci vyhrábavajú v piesku chodníky, lovia potravu pre ostatné zvieratá v pôde tvrdej ako kameň a starajú sa o ostatné zvieratá. Zvieratá, ktoré nepracujú, sa  starajú o mláďatá a bránia hniezdo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?