Anglické dubové lesy a ich fauna

Autor: Etela Kováčová | 8.5.2011 o 7:43 | (upravené 8.5.2011 o 9:07) Karma článku: 2,81 | Prečítané:  713x

Slnečné lúče prenikajú cez konáre, usilovná veverica karolínska a jarná záplava modrých scíl tvorí typický obrázok z anglických dobových lesov. V skutočnosti je však bohatosť tunajšej prírody rozmanitejšia. Vo veľkej Britanii rastú dve druhy dubov - dub zimný / Quercus petraca /, je štíhlejší a vyššieho vzrastu, zatiaľ čo dub letný / Quercus robur /, je rozložitejší a vytvára presvetlenú  a vzdušnú strechu z lístia, tak typickú pre anglické dubové lesy.

Život lesa : dubový les tvorí jeden prírodný celok, ktorý však môžeme teoreticky rozdeliť do niekoľkých výškových etáží. Každú etáž obýva iná skupinaživočíchov,väčšina z nich sa však medzi týmito jednotlivými etážami voľne pohybuje.

Etáž korún toto  poschodie je plné života, počinajúc  huseicami mnohých druhov motýľov, ktoré sa živia dubovým lístim, cez mnohé iné druhy hmyzu až po veľký počet rozmanitých vtákov, pre ktoré sú húsenice bohatým zdrojom potravy. Źijú tu napríklad sýkorka bielolíca a kôrovník dlhoprstý, či brhlík lesný, ktorý hniezdi v dutinách v kmeňoch starých stromov.

Krovinna etáž : väčšinou tu prevládadajú kroviny a nízke stromy a nízke stromy, napríklad lieska, cezmína ostrolistá, bršlen európsky,hloh obyčajný a rešetliak prečisťujúcu. Na niektorých vychodnejšie položených územiach miestami prevláda hrab obyčajný.

Bylinná etáž :  obsahuje väčšinou  známych kvitnúcich bylín, napríklad modro kvitnúce  scialy alebo prvosienky. Na mnohých miestách tu prevládajú porasty rôznych papradí. Bohatosť flňory priťahuje do týchto miest veľké množstvo rozmanitého hmyzu. Môžeme tu stretnúť aj veľa spevavých vtákov,napríklad orieška hnedého , penicu slávikovitú alebo kolibrika sykavého.

Pôdna etáž : jej vegetácia sa skladá z rôzných machov, lišajníkov a húb, ktoré pokrývajú povrch pôdy. Vrhnú vrstvu pôdy obývajú stonožky, mnohonôžky, dážďovky a žižavky.

Potravný reťaz : prostredie dubového lesa tvorí vyrovnyný ekosystém, kde má každý živý organizmus svoje miesto v rozvetvených reťazcoch. Patria sem rozklaajúce sa organizmy / huby, baktérie/, producenti / rastliny /, konzumenti / bylinožravé a mäsožravé živočíchy /.

Charakteristické znaky : rozmery - výška stromov : 30 m

priemer kmeňa : 80 cm / 1,5 m /

Životný cyklus dubového lesa : listy - laločnaté listy v chumáčkoch vyrážajú na konároch

kvet - apríl až máj : samičie malé kvety na stonkách, samčie : dlhé visiace jahňady

semená : až 3 000 žaluďov

dĺžka života : 200 - 300 rokov

 

Živočíchy dubových lesov : počet druhov zvierat a rastlín, ktoré sú od dubov priamo závislé - vyše 200

počet druhov zvierat a rastlín, ktoré žijú s dubmi v úzkom zväzku - vyše 1 600

počet druhov zvierat, ktoré žijú v dubových lesoch - vyše 4 000

 

Príuzné druhy : na svete existuje viac ako 450 druhov dubov, ktoré rastú vo všetkých formách - ako stromy, jednotlivé kry aj husté krovinné porasty.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?