Život zvierat v údolnom toku

Autor: Etela Kováčová | 7.5.2011 o 15:06 | (upravené 7.5.2011 o 17:31) Karma článku: 1,88 | Prečítané:  436x

Naše rieky a potoky sú domovom zaujímavých živočíchov. Niektoré žijú v pomaly tečúcej vode, iné na brehoch. Všetci obyvatelia týchto biotopov sú však vážne ohrození znečistením životného  prostredia. V dolnom  toku rieky pomalsie  ako prítoky horného toku a už    neodnášajú zo dna   toľko blata a ďalších usadenín.Vodné rastliny môžu ľahšie zakoreniť a prilákať hmyz, ktorý je potravou  pre ďalšie živočíchy...

Rieka a žívočíchy : pomaly tečúce rieky priťahujú veľké a stále sa meniace množstvo živočíchov, ktoré sú na vode nejakým spôsobom závislé. Mnoho cicavcov a vtákov sem prichádza občas za potravou alebo len uhasiť smäd.  Ale rieky majú aj veľa stálych obyvateľov. Niektorí z nich žijú pod vodou, iní na hladine a ďalší obývajú ich brehy.

Život na brehu: na brehu nehybne stojí volavka a striehne na ryby. V pieičitých pôdach sa korytá riek zarezávajú niekedy dosť hlboko do zeme. V strmých brehoch si vyhrábavajú nory ondatry. Ešte vyššie, tiež v norách, hniezdia brehule a rybáriky.Brehy rieky bývajú porastené vŕbami, jelšami a medzi ich koreňmi si hľadá potravu norok.

Život na hladine : na lesknúcej sa hladine plávajú labute, kačice  divé a lysky, ktoré si hľadajú potravu pod vodou. K farebnosti prispievajú plávajúce ostrovčeky močiarky, lekna a leknice.

život pod vodou : nemenej zaujímavé j i podvodné prostredie. Bezstavovce sa zdržujú prevážne v kalnej vode pri dne. Tvoria hlavnú potravu rý, ktoré sliedia medzi vodnými rastlinami.Sú to napríklad plotice, jalce hlavaté, mreny a pstruhy. Tieto sa potom stávajú potravou dravých rýb, z ktorýc najsilnejšia je šťuka.

Život v meste : všetky veľké európske rieky pretekajú mnohými miestami, a tak máme dobru príležitosť pozorovať život vo vodnom toku a v jeho blízkom okolí. Volavky často rybarčia v tesnej blízkosti ľudských obydlí a labute, kačice divé a lysky sa zhromažďujú na jazierkách v parkoch.

Dolný tok rieky: Dolné toky riek majú väčšinou  malý spád, a sú preto pomalé. Rieka pozvoľna preteká nižinou alebo širokým terasovitým údolím. Údolia nám ukazujú, akú silu rieka  mala kedysi a akú ešte má, keď občas vystúpi z brehov. Prv než ľudia prehradili toky riek, pri záplavách sa pod vodou často ocítli celé okolia. Pomaly ako keby chcela oddialiť okamih, kedy sa vleje do mora, sa rieka kľukatí krajinou. Ohyby na jej toku vznikajú keď voda pri jednom brehu prúdi rýchlejšie ako pri druhom. Keď sa tok rieky stáča, tak je prúd rýchlejší, dochádza k intenzívnemu vymieľaniu brehu, zatiaľ čo pri vnútornom brehu, kde voda prúdi pomalšie, sa naopak hromadia usadeniny. Niekedy je toto silné, že sa jednotlivé zákruty vodného toku takmer dotýkajú. Nakoniec mže stať, že voda  slabú priehradku medzi nimi prerazí a tečie priamo. Z niekdajšej časti riečného koryta sa stane oblúkovité mŕtve rameno.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?