reklama

Lienky

Určite si každý z nás pamätá  na malé červené lienky  so siedmimi čiernými bodkami, ktorým sme spievali riekanku, ale čo o nich vieme?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Lienky sa síce vyskytujú na celom svete, ale vo veľých počtoch ich nájdeme spravidla len v miernom pásme Európy a Severnej Ameriky. V tropických dážďových pralesoch, ktoré sú síce domovinou veľkého množstva druhov hmyzu, žijú len vzácne.

V mimoriadne vysokých počzoch sa lienky vyskytujú v oblastiach, kde do prírody zasiahol človek, napríklad v opustených záhradách, lesných škôlkách, v porastoch žihľavy a polohách ležiacich ladom. Tu všade je totiž veľké množstvo vošiek, hlavnej potravy lienok.en niekoľko druhov lienok je prevažne alebo výlučne bylinožravých.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Farmy, kde používajú lienky v boji s rastlinnými škodcami namiesto chemických postrekov, fungujú zataiaľ iba krátko. Lienky boli nasadené do boja so škodcami aj v iných častiach sveta. Už na prelomestoročia bola z Austrálie do Kalifornie dovezená lienky Rhodalia cardinalis, ktorá chránila citrusové plantáže pred červcami.

Náš najväčší druh, lienka veľká, zase pomáha likvidovať škodcov v lesných škôlkách.

Potrava : väčšina lienok sa živí výlučne voškami, malým bezbraným hmyzom, ktorý cicia šťavy z listov záhradných stromov a rastlín. Niektoré lienky požierajú takisto červené roztoče, ktoré škodia na mnohých poľnohospodárskych plodinách. Vošky a červce sa pohybujú pomaly a nemôžu sa brániť, preto lienky na ich lov nepotrebujú žiadne zvláštne schopnosti. Larvy lienok sú oveľa žravejšie ako dospelé chrobáky. Často dokonca zožerú aj svojich menších súrodencov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vývinový cyklus : väčšina druhov lienok sa pári na jar alebo v lete. Samčka potom nakladie hromádku vajíčok, ktorých je podľa druhu od troch do tristo. Znášku umiestni čo najbližšie ku kolónii vošiek. Larvy jednej z naších najpočetnejších lienok - lienky dvojbodkovej - sa z vajíčok liahnú po piatich až ôsmich dňoch. Keď po desiatich až pätnástich dňoch lienky dorastajú, zožerú s chuťou denne 350 až 400 vošiek. Potom sa väčšinou na pomerne viditeľnom mieste zakuklia. Celý vývinový cyklus trvá od štyroch do siedmich táždňov, takže v priebehu jedného leta sa môže vyliahnúť aj niekoľko generácii lienok. Lienky prezimujú v miernom pásme väčšinou v štádiu dospelého chrobáka. Na juhozápade USA sa ich zlietajú celé miliňony a pokrývajú zem ako veľký pestrý koberec. Jedným z najpočetnejších druhov lienok, ktorý je lienka sedembodková. Coccinella septempuncata. Často prezimuje na chladných miestách v ľudských obydliach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozorovanie v prírode : lienky žijú počas celého roka, ale keďže sú to živočíchy s premenlivou teplotou tela, pred zimou hromadne zaliezajú do zateplených úkrytov. Preto ich možno najlepšie pozorovať len v teplejších miestách. Lienky nájdeme najľahšie na rastlinách, na ktorých je veľké množstvo vošiek, napríklad na ružiach, čerešniach, strukovinách alebo na báze čiernej. Pri podrobnom prezretí týchto rastlín, môžeme objaviť kôpky ich oranžovo sfarbených vošiek. Lienky sa spravidla nenechajú našou prítomnosťou zvlášť rozptylovať, preto ich môžeme dobre sledovať, ako požierajú jednu vošku za druhou. V zimnom období najľahšie objavíme lienky sedembodkové, pretože tie často prezimujú voľne. Niekedy ich v chladnom ročnom období nájdeme ukryté pod hustými konármi smrekov, pod kôrou stromov alebo aj medzi okennými rámami. Aby ste z naších pozorovaní získali čo najviac informácii, môžeme si napríklad poznačiť počet bodiek rôzných lienok a rastlinu, na ktorej sme ich objavili. Veľmi zaujímavým poznatkom totiž je, koľko rôznych druhov lienok môžeme nájsť v určitej oblasti a čím sa tu živia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viete že : podľa výskumov lienok žijúcich v zajatí zožerie jedna larva lienky počas vývinu 9 dospelých vošiek a 3000 ich nymf.

Ten istý druh lienok môže vyzerať tiež dosť rôznorodo.Lienky dvojfarebné môžu mať napríklad až šesť bodiek alebo môžu byť čierne s červenými škvrnami.

Larva drobnej kutavky Perilitis coccinellae sa liahne v tele lienky a zažíva vyžiera jej vnútornosti.

Nie všetky lienky sú bodkované. Druh Paramysia obloguttala je rúžkovaná, iné druhy sú jednofarebné-

Anglická detská riekanka " lady bird, ladybird, fly away home, your house is on fire, you children all gone ( lienka, lienka, leť domov, tvoj domov horí, všetky tvoje detí zahynuli) pochádza z důb, keď sa koncom roka vypaěovali chmeěnice a lienky pritom hynukli.

Výskyt : takmer na celom svete, naviac však v miernom podnebnom pásme. V strednej a severnej Európe žije okolo 80 druhov.

Ochrana druhu : počet lienok sa drasticky znížil v důsledku masového používanie insekticídov v záhradách a na poliach. Tieto prostriedky mali vyhubiť predovšetkým vošky ačervce hlavný zdroj potravy lienok. V súčastnosti sa stav lienok opäť pomaly zvyšuje, aj vďaka umelým odchovom.

Telesné rozmery - 1,5 - 12 mm

Dňlžka - premenlivé, vo farebnej škále od žltej a oranžovej po červenú, niekedy aj čierne alebo hnedé, spravidla so škvrnami.

Krídla - prvý pár premenený na krovky, zadné krídla služia na lietanie.

Rozmnožovanie : obdobie párenia - jar a leto

počet vajíčok - podľa druhu 3 - 300 kusov

liahnutie lariev - po 5 - 8 dňoch

Spôsob života : správanie - prezimujú hromadne

potrava - predovšetkým vošky

dĺžka života - asi 1 rok

Príbuzné druhy : v strednej a severnej Európe okolo 80 druhov lienok. Ich druhové mená sú spravidla odvodené od počtu bodiek na krovkách.

TRIEDA - Hmyz

RAD - chrobáky

ČEĽAĎ - lienkovité

Etela Kováčová

Etela Kováčová

Bloger 
  • Počet článkov:  209
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Už v detstve som rada čítavala knihy, čo ma inšpirovalo a sama som si začala tvoriť vlastnú tvorbu.Som človek, ktorý miluje hudbu kdekoľvek a kedykoľvek,pretože vystihuje náladu v dannej chvíli. Zoznam autorových rubrík:  pribehyzvieratkámyšlienkySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu